Léčba spánkové apnoe

Spánková apnoe může představovat zdravotní riziko, zejména pokud se dále den co den zhoršuje. Lidé postižení touto formou poruchy spánku by si neměli dělat příliš velké starosti. Existují totiž různé snadno dostupné druhy léčby. Stačí, když jde nemocný člověk k lékaři, který se specializuje na tyto zdravotní obtíže.

Ilustrační foto / www.123rf.com
Ilustrační foto / www.123rf.com

Je důležité si uvědomit, že existují dva hlavní cíle léčby obstrukční spánkové apnoe. Zaprvé, je zaměřena na obnovení pravidelného dýchání zvláště během spánku. Za druhé, léčba spánkové apnoe se snaží člověka zbavit základních příznaků, jako je denní spavost a hlasité chrápání. Většinu lidí trpících spánkovou apnoe potěší, že dostupné léčebné postupy mohou také významně pomoci při léčbě zdravotních problémů, které jsou přímo spojeny s touto poruchou spánku. Mezi tato onemocnění patří vysoký krevní tlak, cukrovka a problémy se srdcem.

Mezi základní možnosti léčby spánkové apnoe se řadí náustky, dýchací přístroje, změna životního stylu a operace. Zatím ještě neexistují žádné schválené léčivé přípravky, které by byly vyvinuty speciálně pro léčbu této poruchy spánku. Jak již bylo zmíněno, nejlepším prvním krokem k dosažení účinné léčby je obrátit se na specialistu spánku nebo lékaře a prodiskutovat s ním pro vás ten nejvhodnější způsob léčby.  Náustek používaný u spánkové apnoe je často nazýván ústní zařízení. Mohl by konkrétně pomoci lidem trpícím mírnou formou spánkové apnoe. Tyto přístroje se obvykle doporučují lidem, kteří velmi hlasitě chrápou, ať už spánkovou apnoe mají nebo ne. Ortodontisté a zubaři vám mohou pro léčbu spánkové apnoe na zakázku udělat plastové náustky. Tento předmět by mohl pomoci upravit dolní čelist, stejně jako jazyk, aby dýchací cesty byly otevřené i během spánku. Nicméně, pacient nemůže být ušetřen bolesti nebo nepříjemných pocitů způsobených tímto zařízením. Byly by nutné pravidelné návštěvy u lékaře.

Existují specifické dýchací přístroje, které jsou k dispozici pro léčbu spánkové apnoe. Těžké případy u dospělých mohou vyžadovat použití CPAP (kontinuální přetlak v dýchacích cestách). Jedná se o speciální stroj, který používá masku, která se nasadí přes nos a ústa. Jemně fouká vzduch do hrdla. Tento vzduch se tlačí ke stěně dýchacích cest. Tlak vzduchu je upraven tak, aby se dýchací cesty nezužovaly a bylo zabráněno ucpání. CPAP je ideálně nastaven a nainstalován technikem. Abyste spánkovou apnoe vyléčili efektivně, měli byste se rovněž připravit na několik změn životního stylu. Zde jsou některé z častých změn. Vyloučení příjmu alkoholu a prášků na spaní, protože díky těmto látkám by hrdlo nemuselo během spánku zůstat otevřené. Za druhé, zhubněte, zvláště pokud jste obézní nebo máte nadváhu. Za třetí, zvykněte si spát na boku místo na zádech, aby mohlo vaše hrdlo zůstat otevřené a mohli jste dýchat. Přestaňte kouřit. A konečně, udržujte nosní dírky dokořán po celou noc pomocí nosních sprejů a léků na alergii.

Poslední možnost léčby je nejméně oblíbená. Provádí se operace za účelem dalšího rozšíření dýchacích cest. Taková operace obvykle zahrnuje zmenšení, vyztužení a odstranění přebytečné tkáně nacházející se v ústech nebo krku, stejně jako upravení spodní čelisti. V některých případech jsou také odstraněny mandle.

6 komentářů u „Léčba spánkové apnoe“

 1. Absolutně lituji, toho kdo něco podobného zažívá. Podle spánkové laboratoře mám zástavu dechu více jak 50x za hodinu.
  Pomoc u našeho zdravotnictví moc nečekejte.
  Než jsem absolvoval všechny vyšetření tak to trvalo hodně dlouho. Po diagnóze, ale vše teprve začíná. Všichni uznávají, že je to nebezpečné a pokud řídím, mohu ohrozit své okolí a pochopitelně my hrozí dost zdravotních problémů.

  Ovšem nyní se musím objednat do další specializované laboratoře. Protože můj stav je tak vážný, že se již nedá operovat, musím dostat masku a přetlakový přístroj. Do této laboratoře je čekací doba 1 až 2 REOKY!!!!! Pak se musí žádat posudkový lékař a pojišťovna. Takže léčba. Naše zdravotnictví doufá, že do té doby , něž něco udělají, umřete a pak se nemusí nic řešit. Hůra už vím proč platím na naše zdravotnictví takové pálky. Klidně bych si ten přístroj i koupil sám, ale to se dá snad jen v Rusku nebo Číně a pokud jej seženu tak stejně nevím jaké hodnoty nastavit. Tak pokud se dožiji něčeho pozitivního za pár roků zase něco napíši.

  1. 23.1.2017

   Dobrý den,
   ano, jsem čerstvý „apnoik“ čeká mě zkouška na masku. Čekací doba zatím 14 dní od diagnózy. Což je dobré, ne? 15.2. si jdu pro masku na zkoušku a 24. 2. jedu na special. pracoviště do SRN. Kde mi řeknou, jak to dopadlo a doporučí konečný typ masky. Tedy, alespoň tak mi to bylo řečeno.
   Podle spec. ORL lékaře mám jednu z nejtěžších forem, jaká je. Operace též není možná. Po shlédnutí záznamu diagnostického zařízení byl doslova v šoku. Můžu prý okamžitě zažádat o důchod.
   Je mi 50 let a chrápu celý život. Zajímavé je, že EKG, tak a podobná vyšetření jsou přesné v normálu. Sám jsem si toto vůbec neuvědomoval, až mé nové okolí mě donutilo navštívit lékaře. Lituji, že jsem to neudělal již dávno.
   Maska mi prý zkvalitní spánek i celkový život. Jsem zvědavý a doufám, že to bude fungovat.

   1. Přístroj používám zhruba rok a doopravdy se mi zlepšil spanek o hodně k lepšímu a i únava je menší.

  2. Tak zkuste jinou specializovanou laboratoř.Nevím odkud jste a do které jste objednán.Je více laboratoří co mohou vyšetřit a napsat přístroj.V každé je čekací doba jiná.

 2. Dobrý den, zaujal mě váš příspěvek ohledně možnosti invalidního důchodu. Chtěla jsem ze zeptat, jaké máte hodnoty, které vedou k přiznání invalidního důchodu. Mám také těžší apnoe, léčebnou pretlakovym noční přístrojem.
  Dekuji

 3. 11.10. 2018 jsem absolvovala vyšetření ve spánkové laboratoři v Praze na Bulovce. Byla mi diagnostikována těžká obstrukční spánková apnoe. Zástavu dýchání jsem měla 50x za hodinu. Pan doktor mi sdělil, že dostanu přístroj na spaní. Zprávu o vyšetření mi pošle e-mailem. Toť vše co jsem se dozvěděla. Vůbec nevím za jak dlouho přístroj dostanu. Nyní jsem na neschopence se zády , mám artrozu celé páteře a ve velkých kloubech. Pracuji jako dojička a je pravda, že jsem vstávala do práce bolavá a unavená díky fyzické práci a nevyspání. Bylo to pro mě něco jako z mrtvýchvstání. A připadala jsme si jako že nežiju. Jen do práce ,tam se vydat z energie a domů spát. Jsem celkem zvědavá jak se k mému nálezu postaví můj obvodní lékař. Abych pravdu napsala na to jít do práce se opravdu necítím. Docela mě překvapila poznámka o důchodu v jednom z předešlých příspěvků. Jak jste to měli vy ostatní spánkaři? Můžete napsat?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *