Pomocníci pro klidné spaní

Pokud se včas spánková apnoe neřeší, může to mít za následek závažné či dokonce život ohrožující stavy. Nejčastěji hrozí hypertenze a srdeční selhání či pernamentní únava. Ale tyto účinky na zdraví lze eliminovat použitím zařízení umožňující dostatečné proudění vzduchu do plic .

Přistroj typu BiPAP
Přistroj typu BiPAP

Zde je přehled najčastějších typů zařízení na proudění vzduchu pro lidi s spánkovým apnoe. I když pracují odlišně, jejich účinek přináší totožný výsledek: méně či zcela minimální problémy se spánkovou apnoe.

1. Přístroje pro vytváření kontinuálního přetlaku v dýchacích cestách (CPAP)

Nejběžnější druh plicní ventilace, CPAP je dodáván jako samostatné zařízení včetně trubky a masky na obličej. Ale v případě, že osoba dýchá ústy, zatímco spí je vhodné používat typ, který obsahuje plnou masku, která zakrývá i obličej. CPAP pracuje na tom principu, že stlačený vzduch proudí do těla a tím tlačí na otevření dýchacích cest. CPAP se obvykle doporučuje pro lidi se středně těžkou až těžkou obstrukční spánkové apnoe. CPAP je dostupný pouze na lékařský předpis.

2. Přístroje pro pozitivní tlak dýchacích cest (BiPAP)

Na rozdíl od CPAP, kde je kontinuelní úroveň tlaku do dýchacích cest během celého spánku, BiPAP poskytuje různé úrovně. Při výdechu (dýchání ven), BiPAP snižuje tlak a zvyšuje se po inhalaci (vdechování). BiPA , však může být o něco dražší než CPAP, ale někteří uživatelé s ním budou více spokojení, protože zjistí, že různé úrovně tlaku které poskytuje jsou pohodlnější a snesitelnější než jeden, který nabízí přistroje standartu CPAP.

3. Adaptivní řízení ventilace (ASV)

ASV jsou přístroje s vestavěným počítačem a používá se na to, aby se zabránilo narušení proudění vzduchu. Činí tak tím, že uvolňuje tlak, který postupně normalizuje dýchání. Ve srovnání s CPAP a BiPAP, ASV jsou nově schválená zařízení. ASV si kladou za cíl mít vyšší míru úspěšnosti při řešení centrální spánkové apnoe.

4. náustek

Hubičky, nazývané také ústní zařízení jsou nejjednoduší a nejlevnější mechanické zařízení na léčbu apnoe. Často se používají, aby se zabránilo pauzám v dechu ve spánku. Vzhledem k tomu, že jsou jednodušší, levnější a menší než aktivní zařízení, stali se určitou alternativou k CPAP. Náustky jsou vhodné pouze k lehkým případům spánkové apnoe.

Jak vidíte, existuje mnoho druhů přístrojů pro léčbu spánkové apnoe a je vhodné se o jejich konkrétním nasazení poradit s lékařem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *