Příznaky spánkové apnoe

Spánková apnoe se může vyskytovat několik let, aniž by byla diagnostikována. Je to proto, že spánková porucha se projevuje pouze během spánku, právě když je člověk zcela mimo hranice vědomí, na to aby si mohl všimnout nějakých nesrovnalostí. A jeho postelový partner může chrápání a frkání považovat za běžné.

Ilustrační foto / www.123rf.com
Ilustrační foto / www.123rf.com

Nediagnostikovaný případ spánkové apnoe může být nepříjemný a zároveň fatální. Ti, kteří tuto poruchu mají, mohou pociťovat pouze únavu, stejně jako mohou mít život ohrožující srdeční obtíže. Ale otázkou je, jak si může být někdo tak jistý, jestli on nebo jeho milovaný trpí spánkovou apnoe? Existují varovné signály, tedy příznaky spánkové apnoe, na které je třeba dávat si pozor.

Příznaky a symptomy

Spánková apnoe vyžaduje okamžitou pozornost. Pokud se u vás objeví následující příznaky, musíte okamžitě jít na konzultaci s lékařem nebo spánkovým specialistou.

1. Chrápání. Ne každý, kdo chrápe, trpí spánkovou apnoe, ale chrápání je typický příznak této poruchy. Hlasité a chronické chrápání je obvykle doprovázeno chrochtáním, frkáním, lapáním po dechu a neklidnými pohyby.

2. Nepravidelné dýchání. Spánková apnoe způsobuje člověku přerušení dýchání, které vede k častým a krátkým pomlkám během spánku, které jsou však následovány hlasitým chrápáním. Je to postelový partner, který si všimne těchto dýchacích intervalů.

3. Nadměrná denní spavost. Je popisována jako nevšední a přetrvávající ospalost. Lidé trpící nadměrnou denní spavostí obvykle pociťují nutkání k spánku a někdy i nedobrovolně na krátkou chvíli usnou mnohokrát během dne i při denní rutině, jako je jídlo, telefonování a řízení. V průběhu času může nadměrná denní spavost ohrozit něčí výkon v práci a ve škole, protože to obvykle oslabuje jeho kompetenci k plnění úkolů.

4. Denní únava. Kvůli narušenému spánku se lidé trpící spánkovou apnoe obvykle cítí unavení, jako by v noci nespali. To pak vede k zapomínání, nedostatku koncentrace a problémům s učením. Změny nálad jsou také patrné a člověk pak je podrážděný a nervózní.

5. Deprese. I když není jasné, jak přesně spánková apnoe přispívá k depresi, říká se, že lidé s poruchou spánku jsou pětkrát náchylnější k rozvoji deprese. Spánková apnoe také způsobuje zhoršení stávající deprese.

6. Ranní bolesti hlavy. Lidé, kteří trpí syndromem spánkové apnoe, se probouzejí s ranní bolestí hlavy. Ve skutečnosti statistiky tvrdí, že bolesti hlavy se vyskytují přibližně u poloviny lidí se spánkovou apnoe. Objevují se také bolesti hlavy v noci.

7. Další příznaky. Lidé se spánkovou apnoe mají často potřebu v noci močit a mohou se při spánku nadměrně potit. Po probuzení mají sucho v ústech. Je pozorována také sexuální dysfunkce.

Odborníci tvrdí, že čím víc příznaků spánkové apnoe se u člověka vyskytuje, tím vážnější jeho případ je. Podstoupení testů spánku a léčby je pak nutné. Ale protože je pro potenciálního pacienta těžké zpozorovat některé z těchto příznaků, má postelový partner větší odpovědnost.

Jakékoli podezření na tuto poruchu by nemělo být podceňováno. Namísto toho by mělo být značně pozorováno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *